Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 20.03.2018

 

BIST 100:

Dipleri birleştirerek elde edilen destek çizgisine kadar sarktı.. Ortama bakılacak olunursa da pek de yukarı yönde gidişi destekler halimiz yok.. Destek çizgisinden zıplarsa ne ala.. Zıplamazsa "112500-113000" aralığına yolculuk başlar.. Büyük kağıtların dışında her gün bir takım senetlerde hareketlilik oluyor da yatırımcı hangisini takip edecek ve yakalayacak da 1 veya 2 günlük gidip gelme işinden para kazanacak? Zor iş.. Gidiş gelişler çok fazla kafanızı döndürüyor, karıştırıyorsa biraz kenarda kalıp ortalığın sakinleşmesini ve yeni bir trend oluşmasını beklemekte de yarar olabilir.

Ekgyo:

2.55” deki dibin altına indi.. “2.55-2.68” aralığındaki yatay alan kalınlığı aşağıya taşınırsa hedef teknik olarak “2.43” deki dip ve dolayısıyla da aşağı yöndeki hareketin amacı dip seviyesinin test edilmesi olur.. “2.68” direnci aşılmadıkça da sıkıntılı durum bir süre daha bu şekilde gider.. “2.38-2.43” diplerini birleştiren çizgi destek çizgisidir ve düşüşün oraya yaklaşırken durulması ihtimali artar.. “2.87” de güçlü dirence dönüştü.

Enkai:

Düşüş trendi içinde hareketli ortalamaya kadar bir zıplama yaşandı.. "5.42" in geçilmesi olumlu gerçi ama endeksin içinde bulunan havada tepki çıkışı ne kadar sürer o şüpheli.. "5.60" a yaklaşırsa satıcılar ortaya çıkabilir.. "5.55-6.10" aralığındaki yatay alan içinde gidip gelişler sırasında epeyi hisse kalmış olabilir yatırımcılarda.

Izmdc: Tepeler alçalarak aşağıya doğru gidiyor..Geçen sefer iyi bir tepki yaşatan dip seviyesi "2.65" de oluşmuştu. Bakalım oraya doğru sürüklenme devam edecek mi? Gerçi burada da gruplar yıllardır olduğu gibi fiyatta etkili olabilir ve bir anda "3.00" ün üstüne de fiyatı çekebilirler ama deneyip denemeyeceklerini bilmek zor.. Tepeleri birleştiren çizgi düşüşü kontrol eden direnç çizgisi olup o direncin geçilmesi trendin dönüşümü açısından sinyal olarak ele alınabilir.

 

Odas:

Alçalan tepeler satıcının geldiğini gösterir.. "6.89" dibi destek ama tutmazsa işler karışabilir kısa vadede..Aşağı sarkma derinleşirse "ikili tepe korkusu içinde gevşeme daha önce geçilen "6.22" tepesinin test edilmesine gidebilir.. "6.89" da tutunma yaşanır veya kısa düşüş sonrasında fazla aşağılara gitmeden geri dönüp ( tuzak durumu ) hemen bu seviyenin üstüne tırmanıp orada kalabilme başarısını gösterirse de bu sefer ( biraz zaman alabilir ama ) çanak tamamlama işlemine girişebilir.