Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 19.03.2018

 

 

BIST 100:

Dövizin yukarıya tırmanması ve dolarda yükselişin devamı fiyatın aşağıya sarkmasına önayak oluyor.. Endeksi 15 aydır buralara kadar taşıyan banka dışı senetlerde de dinlenme sürecine girilince yabancı satışlarıyla beraber destek çizgisine doğru geri çekilme yaşanıyor.. Durum değişmedikçe yukarı yönde çok fazla bir şey beklenmemeli.. Doların 4.0 e yaklaştığı şu sıralarda endeksin buralarda tutunması da başarı olarak nitelendirilmeli.. FED toplantısı sonrası ( beklenti gerçekleşti diye) dolarda gevşeme yaşanırsa toparlanma şansı artabilir.

 

 

Erbos:

İkili tepe sonrasında düşüş devam ediyor.. Daha önceleri terk edilen ve üstüne çıkılan "62.70-80.00" bandının içine giriyor.. "77.70" deki dip de tutmayabilir.. "72.50" deki dibe doğru alıcıların gelebileceği tahmin edilmekte.. Lot sayısı az olduğundan yukarı, aşağı kolay gidip gelebilen bir senet.. "84.15" deki tepe ilk direnç.

 

 

Golts:

Saman alevi gibi zaman zaman parlayıp sonra sönüyor.. Şu sıralarda uzun vadeli grafikte ortalamaların altında ve aşağıya geliyor.. "59.60" daki dibe yanaştı.. Bakalım buradan alımlar gelebilecek mi ? Yukarı tarafta hem hareketli ortalamalar hem de "70.55" direnci bulunmakta.. Endekste aşağı süzülürse burada da o zaman "55.63" delki geçmişten kalan dibe doğru sarkma yaşanabilir.. Öyle bir düşüşün engellenmesinin en büyük sebebi zaman zaman senette hareketlilik yaratan şişman parmaklar olabilir.

 

 

Tatgd :

"6.26" direncine doğru ilerlemekte.. Bugünde yuakrıdan açılış yapılmış.. "5.72-6.11" çanağı katlansa hedef "6.50" civarı olur..Bakalım önce "6.26" daki tepeyi aşabilecek mi daha yukarıları hedeflemeden önce ? Dipleri birleştiren çizgi destek ve kırılmamasına dikkat edilmeli.

 

 

 

Tknsa:

Çoğu yatırımcısına sorarsanız "belalım benim" şarkısı söyler.. Zaman zaman çıkarılan haberlerle yükseliş yaşansa da aşağıya kaymaya devam ediyor "6.81" den beri.. Tarihi zirveyi soruyorsanız "13.68" de ve 2013'te oluşmuş.. "4.00" e yaklaşıldıkça tutunabilir diye düşünülüyor gerçi ama birileri de senetteki hareketlerde etkili oluyor sanki.. Görünüşe göre "6.00" ya yaklaşıldıkça satıcı gelebilir.. İlk direnç “5.05” de..

Biz “4.00-6.00” aralığında hareket ediyor dersek pek de yalan olmaz şimdilik.. Şartların değişmesi halinde iş başka !

 

 

Tire:

Aşağıya sarkıyor.. Büyük yatırımcı (!) etkin olduğu sürece fiyat yukarıda tutunuyor gerçi ama piyasayla beraber "1.70" li rakamlara doğru kayabilir de.. Dipleri birleştiren çizgi destek çizgisi.. Büyük yatırımcının isteğine bağlı hareketler sonucu çıkış da yaşanabilir o bakımdan burada işlem yapanlar hızlı hareket edebilmeli.. Direnç önce "1.90" civarındaki birbirini aşağı yönde kesen ve olumsuz bir görüntü arz eden hareketli ortalamalarda.. Sonrasında "2.07" de.

 

 

Trcas:

"2.58" direncini aşmaya çalışıyor ama piyasada müsaade etmiyor iyi bir çıkış yaşanmasına.. Senet zaten bir yerden bir yere giderken binbir naz ve eda ile gidiyor normal zamanda bir de piyasa iyi olmayınca sıkıntı artıyor.. Destek "2.40" civarındaki hareketli ortalamalarda.. Güçlü destek "2.10" da.. İki seferdir oradan yukarıya dönüyor.. Güçlü direnç ise "2.81-2.88" aralığında.. "2.10-2.60" çanağının katlanması "3.10" hedefini gösteriyorsa da oraya gelmeden "2.85" e yakın yerlerde tepeler var aşılması gereken.