Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 09.03.2018

 

BIST 100:

Dolar bazında 20 haftalık ortalama desteğine doğru geri çekilme devam ediyor.. Destek delinirse 20 ve 50 haftalık hareketli ortalamalar arasında ve daire içinde gösterilen alan içinde tutunma çabaları izlenebilir.. Ortalamaların altına sarkma durumunda ise "25600" e doğru düzeltme devam edebilir.. Direnç "32400" de.. Direncin geçilmesi halinde ise “uzun vadede” ( yanlış anlaşılmasın yarın,öbür gün değil ! ) beklediğimiz “40000” hedefi yolunda ilk olarak "34000" e doğru hamle gerçekleşebilir.

Anacm:

Tırmanışa devam ediyor.."0.91" direnci de aşıldı.."1.00" e yaklaştı.. Fiyat hareketli ortalamanın üstünde sağlıklı bir şekilde yükseliyor.. Hareketli ortalamanın altına sarkmadıkça da tutulmalı.. "1.14" dolardaki tepesi olan büyük çanak tamamlanabilir.. Destek "0.80" de.

Asuzu :

Fiyat 50 günlük hareketli ortalamanın da altına sarktı.. Destek hattında tutunmaya çalışıyor ama eğer "12.50" in üstüne çıkıp ortalamaların üstünde tutunamazsa daha önceki çıkış sırasında oluşan "alım boşlukları" kapanmak üzere senette düşüş devam edebilir.. Zor yerde.. Her ne kadar göstergeler uzun süre önce satış sinyali üretmiş ve fiyat ve göstergeler epeyi de aşağıya gelmiş olsa bile düşüşün devam etmeyeceği garantisi yok.. Güçlü eller devreye girerse işin şekli değişir.. Lotların çok fazla olmadığı bir yer olarak senet fiyatı yeri geldiğinden gün içinde sert hareketlere maruz kalabiliyor..Geçmişteki hareketlere bakın.

Crfsa:

Son zamanlarda yaşanan çıkış hamlesi de satışla karşılaştı ve fiyatta geriye dönüş izleniyor.. "6.50" in üstünde yüklü yatırımcı var görünüşe göre ve direnç fiyat oraya doğru yaklaştıkça satıcılar artıyor.. "5.40" desteğine doğru iniyor.. Bir takım güçlü eller veya gruplar fiyata etki etmedikçe yukarı yönde hareket etmekte zorlanacak gibi görünüyor.

Glyho: Fiyat çanağı katlayıp "H" kadar yukarı giderek "5.01 " e erişti.. O seviyede oluşan OBO zirvesi sonrası gelen satışların etkisiyle geçilen "4.00" seviyesi aşağı yönde hareketle test edildi.. "3.91" den zıplayan senette eski zirve geçilemedi.. "4.57" den satışlar geldi.. 50 günlük hareketli ortalamaya yanaşan senette düşüşün buralarda ( 4.00" ün üstünde) durulması beklenebilir ama eğer düşüş durdurulamazsa fiyat "3.91" in de altına inme tehlikesi yaşayabilir.. Şu anki seviyede tutunup da "4.57" geçilirse "5.01" çanağının tamamlanması ihtimali artar.. Destek hareketli ortalamaların olduğu "4.14" de.. Direnç "4.57" de.

Izmdc :

Hareketli ortalamanın altına sarkan bir fiyat ve düşüş içine giriş.. "2.92" dibi de aşağı yönde geçildi.. "3.00" ün üstüne kendisini atabilirse durum biraz olsun düzelebilir ama bunu gerçekleştirebilmesi için de güçlü ellerin senede el atması gerekecek.

Mndrs: Direnç "1.13-1.19" aralığında.. Şu sıralarda büyük çanağın tamamlanmasından kaynaklanan teknik satışlar geldi.. "0.87" deki dip 20 haftalık ortalamadan kaynaklandı..Fiyat hareketli ortalamanın altına inmedikçe fiyatın "1.08" i geçip "1.13" deki dirence erişme çabası izlenebilir.. "0.87" desteği kırılırsa o zaman "0.73" deki dip test edilir diye satış baskısı artar ve aşağıya hareketlenme başlar.. Çok olumlu bakılırsa "1.19-0.36" aralığında büyük çanak tamamlanıp "1.13-0.73" aralığında da kulp kısmı oluşuyor diye düşünülebilir.. Çanak oluşumunun 5 sene sürdüğünü unutmayın ama.. Yani katlamasını filan düşünüyorsanız bayağı uzun süre beklemek zorunda da kalabilirsiniz.. Garantisi de yok tabii.

 

Netaş:

"13.79" dan yukarı tepki verdi.. Direnç "16.68" ve "16.46" daki tepeleri birleştiren çizgide oluşacaktır ilk etapta.. "17.00" in üstüne hareket tepesi "18.99" da olan büyük çanak tamamlaması ihtimalini güçlendirir ve yeni zirveye gitme durumunu gündeme taşır. Güçlü ellerin desteğine ihtiyaç var tabii.. "Destek geçen sefer de düşüşün durulduğu "13.79" da.. Onun altına sarkma halinde "12.17" devreye girer.. Gerçi güçlü ellerin ne istedikleri ve ne düşündükleri daha önemli.

Ttkom:

Paralel kanal içinde aşağı sürüklenen senette "1.32" deki 2. dipten kalkan tepki çıkışı "2.41" ve "2.14" deki tepeleri birleştiren kanal üst çizgisine kadar tırmanabilir.. O çizginin kırılmasıyla hedefler değişerek "2.41" ve 2.70" deki tepeler gündeme gelecektir ama bunun için de radikal bir değişim izlenmeli şirket açısından.. Basına yansıdığı kadarıyla zamanında TTKOM’u satın alanların borçları ödeyememesi, bankalara borçlanması gibi konular senette 7 senedir devam eden düşüşe sebep oldu denilebilir.. Fiyatın hareketli ortalamaların üstüne çıkması teknik olarak olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.. Hükümetin de şirketin durumuna bir çare aradığı akıllarda tutulmalı.