Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 06.03.2018

 

 

BIST 100 :

Değişen bir şey yok.. Bakılması gereken en önemli çizgi "111107","112503" ve "113268" deki dipleri birleştiren destek çizgisi yani bazı yatırımcılarca da “boyun çizgisi” .. Fiyat bu çizginin altına inmedikçe hala yatırımcıları şaşırtarak yukarı dönme ihtimalini taşımakta.. Çizginin altına doğru gelişebilecek sert bir satış dalgası ve fiyat sarkması fiyatların daha da değer kaybedebileceğine işaret edeceğinden satışlar artabilir ve yatırımcılar adına para kaybına sebep olabilir.. "119145" in üstüne çıkan bir hamle sonraki tepeyi geçebilme amacıyla devamını getirmeli ve "120894" e doğru hareketi başlatmalı.. Piyasaya bakınca da o güç yokmuş gibi davranılıyor.. Bankalar destek vermedikçe diğerleri de o kadar taşıyabiliyor.. Yatırımcılarca görüntü olarak fark edilen ve gerçekleşmesinden korkulan OBO zirvesi oluşumunun en önemli parçası olan “boyun çizgisi” dipleri birleştiren destek çizgisi ve o seviye kırıldığında da satışların artabileceğinden korkulur.

 

 

Isctr:

Değişen fazla bir şey yok.. "7.45" desteğinde tutunmaya çalışıyor.. Altına sarkarsa da hızla satışa dönerek "7.20" lere doğru hareketlenme yaşanabilir.. "7.73" ün üstüne çıkılmadıkça da durum hep tedirgin bir şekilde kalacak.. Kulp yapma ihtimali var gibi duruyorsa da bankalar hala yeterli performansı gösteremedi.."7.73" direnci aşılabilirse ancak o zaman "8.00" ve üstü görülebilmeli teknik olarak.. Piyasa oyuncuları da gelecektir o taktirde.

 

 

Vakbn:

Direnç "7.41" de.. Tekrar "7.41" in üstüne giderek çanak oluşumunu tamamlar mı? Şu sıralarda 50 günlük ortalamada ve yapacaksa da şimdi yapabilmeli.. Fiyat aşağı sarktığından dolayı biraz şüpheli görünüyor.. "7.00" ve altına doğru bir gevşemeyle "6.53", "6.73" ve "6.80" den geçen destek çizgisini test edebilir..Orada alıcıların gelmesi beklenir.."7.41" direncinin aşılması durumunda ise sonraki satışlar "7.65-7.70" aralığında oluşacaktır çanak tamamlanmasından kaynaklanabilecek teknik satışlar olarak

 

 

Krdmd :

"3.47-3.49" seviyelerinde oluşan tepeler direnci teşkil etmekte.. Senette "3.07" den beri diplerde yükselmekte.."yaklaşık rakamlarla "3.00-3.50" aralığında gidip geliyoruz şimdilik.. Kısa vadede "3.07", "3.17" ve "3.33" deki dipleri birleştiren "destek" çizgisi kırılmadıkça senette direnci geçerek daha üst seviyelere gitme potansiyeli hala mevcut.. Yatay alanın katlanması hedef olarak "4.00" civarına işaret edebilir.. "3.33" dibi ortalamanın da olduğu yere yakın yerde olduğundan biraz dikkat edilmeli.. Aşağı yönde geçilmezse kısa vadede fiyatı yukarıya itmesi beklenebilir.

Arclk:

 

Yatay alan içinde bu alanın üst tarafına doğru hareketlenme yaşanıyor.. Yatay alanın kalınlığı "H" ile belirlenirse olası bir direnç geçilmesi halinde fiyatta beklenti "20.20" civarı olabilir.. Destek "19.45" de.. Uzun zamandır aşağıya giden senette yukarı yönde tepki çıkışı yaşanması normal.

Fener:

 

Senet şampiyonluk konusunda önemli aday durumunda iken yenilgilerle şansını zalttı ve senette buna cevap vererek "35.00" e geriledi.. "41.00" e doğru hamle içinde iken fiyat geri döndü..Başkanlık seçimleri de fiyata etki edecek.. Delegelerin ne tarafa oy vereceği önemli.. 2 hafta içinde durum daha açıklığa kavuşabilir.. Senette şampiyonluk iddiası çok güçlenirse 60..0 potansiyeli var başkanın da değişmesiyle beraber ama tabii futbol bu..parasal durumlara gelince spor kulüplerinin tamamı zaten zor durumda..Yatırımcılar pek oraya dikkat etmiyor genelde.

Gerel:

 

Çıkan haberler sonrası "1.80" den "6.66" ya kadar tırmanan senette uzun süredir "5.80-4.00" aralığında gidiş geliş izlenmekte.. Son zamanlarda fiyatta aşağıya doğru sürüklenmekte görülüyor.. "5.21" ilk direnç.. "4.70" dibinin aşağı yönde delinmesi bir kez daha "4.52" ve "4.22" diplerinin test edilmesine yol açabilir.. Senette bir zamanlar hiç hareketlilik yokken Tesla ile anlaşma haberleri fiyatta hızla yükselişe sebep olmuştu.. Haberlere bağlı olarak sert hareketler yaşatılabildiğinden destek ve direnç kavramları o anda anlamsız bırakılabiliyor güçlü ellerce.

 

 

gsray:

Yaklaşık rakamlarla 8.80-5.70 aralığındaki yüksekliği “H” ile belirlenen yatay alandan aşağıya sarkıyor.. Bir o kadar daha aşağı yönde hareket edebilir teknik olarak.. Diğer yandan da bedelli sermaye artırımı açıklaması ile 9.00 civarından aşağıya sarkmıştı.. Şimdi o artış SPK tarafından onaylandığı için biraz satış geldi ama zaten o bilgi çoktan fiyata yansıdı.. Şampiyonluk adaylığı sürdüğü için düşüşün de fazla sürmemesi gerekir ama bu adaylık zayıflamaya başlarsa o zaman diğer ( bedelli artırım ) bilgiyle beraber etkisi kötü olur tabii.. "5.30" dibi var geçmişten kalan.. 2 hafta sonraki FB maçı ile bir çok şey netliğe de kavuşabilir..

UEFA ile olan toplantının olumlu sonuçlanması ve puan farkının açılması senedi daha yukarı taşıyabilir.

Bjkas:

 

Yatay alan içinde gidip geliyor.. Yüksekliği "H" ile tanımlanan yatay alandan yukarı ( "3.93" direnci geçildiğinde ) kopabilir.. Bu durumda fiyatta "H" kadar daha yukarı yönde hamle olması beklenebilir.. Destek "3.72" de.. Şampiyonluğa gidiş kuvvetlenirse o zaman beklenti artar ve fiyat daha da yukarı gider.. Şampiyon olursa beklentinin sonra ermesi dolayısıyla o gün satışlar gelebilir.

Asels:

 

Yatay alan içinde hareket etmekte.. "34.00-34.50" aralığında satışlar,"29.50-30.00" aralığında da alıcılar gelmekte.. Şu sıralarda yeniden destek çizgisine yanaşıyor.. İkincil halka arzına kadar bu alışveriş devam edecek gibi gözüküyor..Uzun vadede tabii ki senedin yukarı gitmesi doğal olacaktır zira bir tane Aselsan var.