Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 23.02.2018

 

 

BIST 100 :

Dirence yanaşıyor.. Bir süredir "111000-121000" aralığında gidip gelen endekste "117522" deki tepe aşılıyor.. "118394" deki tepe kısa vadede çıkışın önüne çıkabilir..Destek kısa vadede yeniden "115000" civarında oluşacak hale dönüştü bu son çıkış hamlesi ile.. Sabah boşluklu açılış haftanın son günü olması dolayısıyla artabilecek tansiyonla ikince seans sonuna doğru gelebilecek satışlarla kapanabilir de.. Bir süre daha yatay alanda dolaşım devam edeceğe benziyor.. Son zamanlarda artan ittifak çalışmaları, seçim öncesi kullanılabilecek ve mitinglerde gündemi oluşturacak konuların fazlalaşması erken seçim ihtimalini artırabilir ve borsayı da sendeletebilir.. Akıllarda bulunsun.

 

Alkim:

Lotların az olduğu bir yer olduğundan hızlı hareketlerin olabileceği bir yer.. "29.00-20.90" çanağını tamamlayamadan "26.96" dan geri döndü.. Şu sıralarda da çanağın dışında "22.30-26.00" aralığında yatay bir alan içinde hareket ediyor denilebilir.. Ne tarafa kopma yaşanırsa aynı yönde yatay alan kalınlığı olan "H" kadar hareketlenme beklentisi oluşur teknik olarak..

 

 

Klmsn:

"8.95" de obo zirvesi yaptıktan sonra düşüşe geçen senet "5.23" de destek buldu ve düşüşü durdurdu... Çıkış hamlesi "8.19" daki tepeye kadar sürerek çanağı tamamladı ama ana çanak tamamlanamadan satış gelmişe benziyor.. "7.17" de dip var..Onun altında da "7.00" civarında 50 günlük hareketli ortalama bulunmakta.. Senedin o ortalamanın altına inmemesi çıkışı sürdürmesi açısından iyi olur.. "8.14" şimdilik direncin olduğu yer.. Bu senette de "büyük abiler" yani güçlü yatırımcılar zaman zaman fiyatlar üstünde etkili olabilir.

 

Tmsn:

Paralel kanal içinde aşağıya sürükleniyor.. tank projesinde yer alacağı düşünülen aktörlerden.. Fiyatın yeniden yükselişe geçebilmesi için ilk işaret paralel kanalın üst çizgisinin üstüne çıkılması olacaktır.. 8.55" deki tepenin geçilmesi ve altına inilmemesi alımları destekleyebilir.. "10.00" a yaklaşıldıkça satıcılar beliriyor kısa vadede.. "7.46" daki dibin olduğu seviye destek olarak ele alınabilir..

Aefes:

 

Ufak çanak tamamlandı.. "27.18" direnci geçilebilirse yukarı yönde çanak katlama hareketine girişebilir.. Ana çanak tamamlanma seviyesi "28.74" de.. Oraya yaklaşıldığında satıcılar belirebilir eski tepeden kaynaklanacak şekilde direnç oluşturmak üzere.. "22.36-25.72" diplerini birleştiren çizgi destek çizgisi ve kırılmaması gelecek için iyi olur. Kırılırsa senet destek sağlamak amacıyla geri çekilebilir ve bu durumda da "24.00" ve "22.50" deki diplerin olduğu seviyeler ele alınabilir.

doas:

 

Uzun süredir düşüş trendinde.. Bir ara toparlanır gibi oldu ve "9.98" e kadar tırmandı ama pek fazla ilginin olmadığı bir yere döndü..Lotlar az ve gün içi alış verişe gelen giden azaldı sanki..Bunda Almanya ile olan ilişkilerin son yıllarda biraz arızalı gitmesinin de etkisi olabilir mi o da düşünülmeli.. "8.00" civarındaki destek kırıldı ve son dip "7.40" da gerçekleşti.. "9.98-7.40" çanağını yukarı yönde katlayabilmesi için fiyatın "10.00" un üstüne çıktığını görmek gerekecek önce ve nasıl bir güçle çıktığı da önemli tabii.. Bir kez daha aşağılara sürüklenirse destekler "7.40" ve "6.50" civarında gözüküyor.. Haftalık ortalamaların altında sürüklenmesi hoş olmaz ama.

Eczyt :

 

"11.88-10.12" yatay alanı içinde gidip geliyor.. Bir kez daha desteğe yanaştı ama burada alçalan üçgen görünümü ( mavi alan ) oluşuyor ve aşağı yönde kırılma yaşanırsa fiyatta "9.34" deki dip seviyesini test etmek amacıyla düşüş yaşanabilir.. Dipleri birleştiren ve geçmişten gelen ana trend çizgisi "11.56" dan gelen satışlarla kırılmış durumda ve kısa vadede dikkatli olunması gereken destek seviyesinde tutunmaya çalışılıyor.. Fiyat kendisini "11.00" in üstüne atmadıkça tehlike geçmiş değil.. uzun vadeli düşünenler için ise yatay alanın ilerideki aylarda yukarı yönde kalınlığının katlanması ve fiyatın daha yukarılara gitmesi piyasaya bağlı..

Gubrf:

 

Uzun süredir düşüş trendinde.. Zaman zaman ortalamaların üstüne çıkan hareketler "5.50" ye yaklaşıldıkça satışlar beliriyor.. Grafiğe bakıldığında sektörü etkileyen majör bir değişiklik olmadığı sürece taban çalışmaları geniş bir zamana yayılacak gibi gözüküyor.. Bir kez daha hareketli ortalamaların olduğu yere kadar tırmandı..Bakalım üstüne çıkıp üstünde tutunabilecek mi yoksa gene aşağıya mi devrilecek ? Bekle gör politikası izlenebilir.. "3.50" civarındaki destek güçlü gözüküyor.. “6.00-6.30” aralığındaki direnç daha zorlu gözüküyor eğer bir şekilde “5.50” geçilebilirse.