Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 22.02.2018

 

 

Enkai :

Şirket senetlerini geri alacak filan dendi ve o gazla bir hamle yaşandı ama "6.16" tepesi hala duruyor ve aşılamadı.. "Büyük abi" ler haber açıklandığında senetsiz yakalandıysa da hareket fazla yol almaz genelde.. Uzun süre yatırımcının sabrını "5.00-5.50" aralığında test ettikten sonra yukarı hareketlendiğinde tam da yatırımcılar "hah işte gidiyor galiba" ümidine kapılırken tornistan yaptı.. "Back to the past ( future değil ! ) " filmi burada geçerli yeniden.. "5.67" direnci aşılmazsa tüm bu şatafata rağmen o zaman "5.25" ler devreye girebilir endeks de aşağıya sarkarsa.. Endeks buralarda zaman geçirirse de senette de bakarsınız bir süreliğine daha yatırımcıyı "5.40-6.10" aralığında dilimleme çabası yaşanabilir karambolde.. Belli olmaz.

 

 

Glyho:

Herkesin konuştuğu bir senet idi.. "4.00" direnci aşılınca o gazla "5.01" e kadar gitmiş.. Görünüş yuvarlak zirve sonrası daha önce yukarı yönde geçilen direnç seviyesine ( şimdi yukarıdan gelen hareketi durdurmaya çalışacak ve destek konumuna dönecek) kadar geri çekilme şeklinde gelişiyor.. Normal şartlarda buradan tepki vermesi gerekir "4.40" kadar ama ortalama direnci ilk etapta buna engel olmuş.. "4.25" in üstüne çıkıldığın görmek lazım yeniden yukarı hamleye inanabilmek için.. "3.91" desteğinin altına gidilirse sonraki etap "3.70" civarı olur.. Burada işler biraz da "büyük abi"lere bağlı desek yalan olmaz herhalde.

 

 

Golts:

Her yatırımcıda var neredeyse.. Dertte ondan zaten.. Mal dağınık olursa onu hareketlendirecek "ağır abi"lerde işe koyulmuyor..Senet kendi halinde yıllardır yuvarlak hesap "55.00-85.00" aralığında dolaşıp duruyor..Zaman zaman "100.00" e yanaştığında da hurra satıcılar beliriyor ve fırsatı kaçırmıyor.. Grafiğe bakarsanız gene dibe doğru yanaşıyor.. Bunda da bir son günlerde görülen bir "adana c" mucizesi yaşanır mı bilemem ama kısa vadede direnç "70.00" civarındaki tepeden kaynaklanabilir.

 

 

Krdmd:

Saatlik grafikte "3.44-3.49" aralığı tepelerin oluştuğu bir alan.. Diğer yandan da "3.04-3.07" aralığı da desteğin yani diplerin oluştuğu bölge.. Kısa vadede ise satıcı "3.36-3.39" aralığında oluşmaya başladı.. Altta da "3.27" de destek var Orası delinirse "3.17" ve "3.07" dipleri sırayla test edilebilir.. "Ereğli" de senetler uzun süredir paketlendiğinden ve "2.00" TL den "10.00" TL' ye yükselene kadar mal alamayanlar da bir ihtimal burada daha ucuz ve acaba orası gibi olabilir mi düşüncesiyle de at koşturuyor olabilir.

Isctr:

 

"7.70 de direnç oluşuyor kısa vadede..nSon düşüşte "7.16" daki defans hattı tutmadı..Panik satışı içinde "6.94" görüldü.. Tepki çıkışında da şimdilik o kadar güç görülmüş değil.. "7.50" in üstüne atması beklenirken tıkanmış bir hal var.. Gerçi piyasada olup bitenleri analiz etmeye ve bir yön tayin etmeye çalışıyor ama "5.97" seviyesinden "8.32" ye kadar süren huzlı çıkış dolayısıyla fazla yukarı gitmeden biraz daha buralarda konsolidasyon çalışmaları-sindirme çabaları içinde yer alabilir.

Gents:

 

Şu sıralarda aşağıya kayıyor.. "1.63" desteğinde tutunma çabası var.. "1.75" in üstüne çıkabilirse ortalama direncinden kurtulmuş olacak belki de kısa vadede ama "1.80" de de geçmişten kalan tepeler var yani o seviye civarı biraz da sıkıntılı alan.. Yıllardır kendi halinde tırmanır durur ama büyük hareketler oluşmaz.. "Büyük abi" çılgın hareketlere müsaade etmiyor anlaşılan.. Güçlü destek "1.40" da.. Oraya da şimdilerde gelmesi zor. Piyasada büyük düşüş olmalı ki oraya gelsin diğer senetlerde de düşüşler yaşanırken.. "1.60-80" bandından ne tarafa gideceğine bakılacak.

 

Tskb: Tırmanışa devam ediyor.."1.58" son panik satışında oluştu.. Onun altına inilmedikçe de uzun vadeli olarak tutulabilir.. Borsa toparlanırsa "1.80" e doğru yol alabilir.

Ulker:

 

"22.56" ın altı stop olarak bakılabilir.. "21.90-25.00" çanağını tamamlamak için hareketlenebilir.. "23.38" direnci geçilebilirse yukarı hamleye işaret olarak değerlendirilebilir.. tuzaklara karşı da "izsüren stoploss" taktiği ile senedi takip etmekte yarar var.