Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 16.02.2018

 

BIST 100:

grafikte gösterilen yarım dairenin yukarı yönde katlanması için çaba gösteriyor.. Diğer yandan da kısa vadede gözü dışarıda Dow'da ki oradaki hareketlere göre daha önceden buradaki hisselerde (ve viop’ ta) al-sat yapma imkanı oluşabilir mi arayışı var bir sürü tahtada.. Esas görüntü uzun vadede dolar bazında çok yukarılarda gibi gözüküyor..Kısa vadede ise dolar bazında "25600-32300" çanağının tamamlanması çalışmaları sürüyor.. Burada da "116500" ün üstünde kalabilirse olumlu ( "115000" in üstünde kalırsa da kabulümüz ) demek lazım.. "120000" e yaklaşırken satıcılar daha da aktif hale gelebilir.

Halkb:

"8.60" ve "9.35" de ikili dip çalışmasına girişecek mi bakalım ? Olması ve onay için "11.44" ün geçilmesi gerekir.. Takip edilmeli.. "9.35" in altına sarkarsa "8.60" dibinin yeniden test edecektir anlamında bakılmalı ve ona göre stop konulmalı.. Altına inip birden sert şekilde yukarı giderse de o zaman alım düşünülebilir zira son silkelemeye malları dökmek için çalkaladılar diye bakılır.. Şimdilik hiç bir şey belli değil o konuda..

 

"11.44" direnci geçildiğinde kısa vadede ( yukarı yönde) hareketlenme olacak diye pozisyon alırlar.

Mgros:

Destek seviyesi olan "22.60" a doğru geliyor.. Fazla katılımcı olmaz bu senette ve büyük lotlu işlemler de fark edilir tahtada.. O bakımdan al-sart yerine daha ziyade alıp tutanlar bulunur desek yalan olmaz.. Ana zirveye gitmesi için "30.50-22.60" çanağını tamamlayıp katlaması ( kalınlığı "H" ile gösterilen ) bekleniyordu ama bir türlü o beklenen üstün performansını gösteremedi.. Bir zamanların hep tarihi zirvelere giden fırtına portföy kağıdı gibi değil artık.

Krdmd:

"2.37-0.94" çanağını tamamladıktan sonra yukarı yönde harekete devam etti.. kalınlığı "k" ile gösterilen bu büyük çanağı ilerideki aylarda katlayarak 4.00" e doğru gider mi ? Endeks dolar bazında önündeki büyük hedeflere doğru gidecekse evet burası da "4.00" ün üstüne gidebilir ama bu zamana ve endeksin de ( ekonomide gelecekteki gelişmelere yani ) durumuna bağlı.. "A" noktasından başlayan ve "B" den geçen bir çizgi çekersek fiyat bu günlerde majör bir dirence ve tepeye erişmiş gözüküyor.. Aynı çizgiyi "C" den geçecek şekilde çizersek bu sefer tepe daha da yukarıda oluşacağa benziyor.. Her şıkta önemli olan "3.04" ün altına inmemesidir.. Grafik uzun vadeli olup haftalık bazda çizilmiştir ona göre kısa süreli hareketler beklemeyin grafiğe bakarak.. Fiyat ortalamaların üstünde tırmanırken ortalamaların altına inmedikçe de trendi tanımakta ve içinde kalmakta yarar var.