Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 15.02.2018

 

 

BIST 100 : Dün ABD verileriyle tetiklenen satışlar endekste kısa sürede "114430" daki dibin altına inilmesine yol açtı.. Bugün endeks yukarıya tepki verebilir gerçi zira Dow artıda kapattı ama işin tadı kaçmakta gibi.. Bu arada dün yaşanan düşüşle daha önce oluşmuş olan boşluk da kapandı.. Tepkide direnç "116500" de oluşabilir.. Destek ise "111000" de.

 

 

Otkar:

Tank ihalesi devam ediyor anlaşılan ki senet gene hareketlenme içinde.."114.00" de destek var.. "134.00" civarı da direnç.. Yeniden "147.00" deki tepeyi amaçlıyor gibi hareketlenme yaşanıyor ama ihale de geçen seferki gibi bir olumsuzluk hemen satışı getirebilir.. Biraz sanki olumlu hava varmış gibi duruyor ama habere endeksli hale geldiğinden bir şey söylemek de kolay değil.. "114.00" ün altı stop olabilir.

 

Petkm:

 

Tepeler alçalırken destek de "7.6-39" aralığında oluştu.. kırılma yaşanırsa "7.25" e doğru da sarkabilir.. Yukarı tarafta ise "görünüşe göre "7.75" in üstüne çıkıp orada tutunma görmeden senette düşüşün sona erdiğini söylemek zor olur.. Son zamanlarda tobo görünümünü andıran 3 adet dibin yan yana geldiğini görmekteyiz ama piyasa kendisi düzelmezse buradaki görüntü de bozulabilir.. Dikkat edilmeli.. Kapılmamalı görüntüye.

Sahol:

 

Çok uzattı işi.. “Enerjisa halka arzı” şu bu derken bir de şimdi kademelerde çalıştığı söylenen robot işlemler var yatırımcıyı boğuşturan.. Artık robot mu yoksa robotlaşmış alım-satımcılar ( ! ) mı bilinmez.. Bakıldığında tüm senetler tarihi zirveye erişmesine rağmen bu kadar büyük bir holdingin ana gemisinin, hele hele dolar bazında bakıldığında buralarda dolanıp durması çok da övünülmesi gereken bir hal değil.

 

Sise :

Satışta olduğu gözüküyor.. "4.68" dibi bir kez daha test edildi gerçi ama giderek yuvarlak bir tepe halini almaya başladı.."4.63-68" aralığındaki dipler tutmazsa "4.25" deki dibe doğru sarkma gerçekleşebilir.. "5.00" direncinin üstüne çıkmadıkça trend düzelmez kısa sürede..

"4.65-5.001 aralığında gezinip daha sonra "5.00" in üstüne çıkarsa durumu kurtarır o zaman.

 

 

Ulker:

Yatay alan içinde hareket etmekte..Borçların yeniden yapılandırılması konuşuluyordu gazetelere göre.. "21.50" ye yaklaşıldıkça alıcılar, "24.50" ye doğru yaklaşıldığında da satıcılar beliriyor görünüşe göre.. Şu sıralarda "21.90" dan tepki verme çabası içinde.. "22.50" in üstünde kaldığı sürece yeniden "24.00" e doğru hamle ihtimali doğar.."21.40" stop olarak ele alınabilir.. Altına sarkma yaşanırsa düşüş devam edebilir.. Sonraki dip alanı "19.50" civarında.

Bjkas:

 

Desteğe dayandı.."3.70" civarında alıcılar gelmiş geçmişte.. Yeniden o seviyeye yanaştı ve önünde Bayern München maçı var.. Burası şimdi zurnanın dırt dediği yer.. Eğer ilk maçtan tur atlama konusunda umutlanabilecek bir sonuçla geri dönülürse çarşı karışır.. Beklenti zaten Bayern'in turu atlaması yönünde ve fiyattaki erozyonda onu ifade eder halde aşağılara sürükledi senedi.. Turu atlarsa ( ben umutluyum sonuçtan zira futbol bu ve sürprizlerle dolu ) "5.00" i bulur herhalde.. Hele bir de sonraki tur için BJK'nın eleyebileceği takımlarda o anda turu geçerse.

Brsan :

 

macd” göstergesinde pozitif uyumsuzluk var gibi ama senet de yatay alan içinde gidip geliyor son zamanlarda.. "15.00" yaklaşırken satış, "13.00" ün hemen altında alışlar gelmiş bir süredir.. Daha sonraki haftalarda borsa yukarı taşınırsa o zaman burada da yatay alan katlaması ile "17.00" civarı hedeflenebilir..Aşağıya gidiş yaşanırsa genel anlamda o zamanda "11.50" civarı hedeflenmeli alım düşünenlerce.. Birilerinin kontrolünde kendi halinde fazla yabancı girişi çıkışını sevmeyen bir alan burası ve isteğe bağlı hareketler yaşanabiliyor genelde.. Sizin istediğiniz şerkıyı değil de kendi koyduğu plağı çalıyor DJ.

Bryat:

 

Yatay alan içinde geziniyor.. Üst tarafta direnç "53.50" civarında gibi ama onlar kısa süreli hareketler..Esas satıcılı alan "48.00" civarı.. Destek ise "37.00-38.00" aralığında oluşuyor genelde.. İlerleyen haftalarda eğer endeks ve piyasalar yukarıya niyetlenirse burada da beklenti "53.00-55.00" aralığı olur..Arada sırada gördüğü seviyeler.. Sonrası ve yatay alanın katlanması burada söz sahibi büyük yatırımcıların isteğine bağlı olabilir.

Tektu:

 

Yıllardır aşağıya giden senet tahtaya hakim bazı güçlü ellerin dönüşüyle son zamanlarda yukarı hareketlenmiş gibi gözüküyor.. Yatırımcıdan yıllar öncesi verilen mallar geri alındı ve senetler toplandıysa çıkış hareketine başlaması normal.. senede ilgiyi artıracak bir hikayesi de olabilir.. Stop kullanılması,geçmişteki fiyat hareketlerine bakılması ve tedbirli hareket edilmesi gereken bir yer olarak ele alınmalı.. Dirençler sırasıyla "1.62" ve "2.00" civarında.. Herkesin fikri kendine denilebilecek bir yer.. Hareketli ortalamalardan da fazla uzaklaşılmış bugünlerde demek ki sert hareket yaşanmış.