Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 08.02.2018

 

BIST 100:

"113875" e kadar inen son düşüş sonrasında oluşan tepki çıkışı düşüşte oluşan boşluğu neredeyse kapattıktan sonra endeks gelen satışlarla gün içi kazançların büyük kısmını geri verdi.. Dışarıda önce Dow Jones dengelenmeli ki burası da biraz durulabilsin.. Destek "111000" civarında.. Direnç "119000" e yaklaşıldıkça kendini hissettirmekte..

Bir süreliğine yukarı yönde hareketler satışlarla karşılaşabilir.

Trcas:

"2.60" a yaklaştıkça artan direnç bir türlü kırılamadı.. Son günlerde piyasada artan satış baskısı ile burası da sabahın köründe açılışla beraber "2.10" a kadar sarktı panik satışında.. Toparlanmaya çalışıyor gerçi ama bir süre daha aşağı yönde hareketlere maruz kalabilir.

Algyo:

Güçlü yatırımcılar fiyatı etkiliyor olabilir.. O bakımdan düşüş beklerken düşmeyebilir.. Çıkış beklerken de çıkmayabilir.. Alış ve satış kademelerindeki lotlar da gün içi tonlarca alışverişin yapıldığı yerler gibi değil.. Destek 20 günlük hareketli ortalamanın olduğu "54.00" civarında ama bu destek piyasaya gelebilecek satışlar karşısında tutamayabilir eğer satışlar çok artarsa.. O zaman destek olarak daha aşağıdaki "51.00" seviyesine bakılmalı.. Yukarı tarafta ise piyasanın yeniden olumlu yöne dönmesi durumunda şimdiye kadar görüldüğü gibi daha yukarıları hedefleyebilir zira her çıkışında yeni zirveye gitmekte idi şimdiye kadar.

Kozaa:

"7.92" den "4.30" a kadar yaşanan düşüşe karşı gelişen tepki çıkışı düşüşün neredeyse "%62 si kadarını geri aldıktan sonra satışlarla karşılaştı.. Fiyat hareketli ortalamaların altına sarktı.. Üstüne çıkabilirse bir hareketlenme sinyali olarak ( "6.00" ın üstünde kapanış ve tutunabilmesi gibi ) ele alınabilir ama aksi taktirde sürüklenme aşağı yönde devam edecektir.. "5.0" civarında destek daha güçlü denilebilir.

Parsn:

Tarihi zirveye erişti TL bazında.. Kalınlığı "k" olan çanak katlandı.. Kalınlığı "h" olan büyük çanak hedefine de ulaşıldı.. Kar satışları gelebilir.. Destek 50 günlük hareketli ortalamanın olduğu "12.00" seviyesi bulunmakta.. macd"nin satışta olması yukarı gidişi engellemektedir.. Düşmese bile çıkışı çok zor olur bu gösterge satışta oldukça.. "12.00" desteğinin altına gidildiği taktirde ise "10.50-11.00" aralığında destek bulması beklenebilir.. Uzun süredir çıkış trendini devam ettiren senetlerden oldu.

Tskb:

Uzun süredir yukarı yönde trendi sürdürüyor.. "1.66" da TL bazında yeni zirveye erişti.. Alışverişten ziyade alıp tutanların yeri olarak bilinir yıllardır.. Destek "1.48" de.. Altına gidişi kısa vadeli stop olabilir.. Gelecekte piyasanın daha yukarılara gitmesi halinde çanak katlama hedef fiyatı "1.85-1.90" aralığı olabilir.

Asels:

Destek "29.00-29.30" aralığında gözüküyor.. Satıcılar fiyat "35.00" e yaklaşıldığında beliriyor.. Yatay alan içinde gün içinde zaman zaman hızlı alış/satışlar oluyor ama fiyat hala yan yan gitmekte.. Hızlı çıkış sonrası yaşanan sert satışın etkisi hala geçmiş gözükmüyor.. Bir süre daha dengelenmesi lazım denilebilir.. Şimdilik alım satımcılar girip çıkıyor.. Halka arzı da var.

Trkcm:

Çıkış trendi içinde.. "4.57" ye kadar inen fiyat yeniden toparlandı.. Yuvarlak bir tepe görünümü var ama macd satışta olmasına rağmen fiyatın aşağı gitmeye niyeti yok gibi görünüyor.. Gene de "4.57" in altına sarkılması halinde "H" kadar aşağıya gitme ihtimali doğabilir ve o tehlike gözden kaçırılmamalı.. Yukarı tarafta tarihi zirve olan "4.96" var direnç olarak.. Şu güne kadar grafiğe bakıldığında senet hoplaya sıçraya yukarı gidişine devam ediyor.